SIT1602BC-81-25S-33.330000Y
Manufacturer
SiTime
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 33.3300MHZ H/LV-CMOS
Catalog
Oscillators
DataSheet
SIT1602BC-81-25S-33.330000Y PDF
Type Description
Series:SiT1602B
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:33.33 MHz
Function:Standby (Power Down)
Output:HCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply:2.5V
Frequency Stability:±20ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.2mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SiT3373AC-2E3-33NH622.080000Y
SiT3373AC-2E3-33NH622.080000Y
XTAL OSC VCXO 622.0800MHZ LVDS
SiT5156AECFA-25E0-48.000000Y
SiT5156AECFA-25E0-48.000000Y
XTAL OSC TCXO 48.0000MHZ
598BCA001135DGR
598BCA001135DGR
XTAL OSC XO 156.2500MHZ LVDS SMD
SIT1602BC-81-25S-33.330000Y
SIT1602BC-81-25S-33.330000Y