SIT1602BC-13-18N-4.096000E
Description
MEMS OSC XO 4.0960MHZ H/LV-CMOS
DataSheet
SIT1602BC-13-18N-4.096000E PDF
Type:XO (Standard)
Frequency:4.096 MHz
Function:-
Output:HCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply:1.8V
Frequency Stability:±50ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.1mA
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CA32C4807HNT
CA32C4807HNT
XTAL OSC XO 48.0MHZ 2.5V SMD
SIT1602BC-33-25N-66.000000T
SIT1602BC-33-25N-66.000000T
MEMS OSC XO 66.0000MHZ H/LV-CMOS
SiT3372AC-1E3-25NX75.000000X
SiT3372AC-1E3-25NX75.000000X
XTAL OSC VCXO 75.0000MHZ LVPECL
SIT1602BC-13-18N-4.096000E
SIT1602BC-13-18N-4.096000E
SLDR SLEEVE WIRE-WIRE 0.235" CLR
VI-J4Z-MY
VI-J4Z-MY
DC DC CONVERTER 2V 20W