SIT8208AC-81-25S-8.192000X
Manufacturer
SiTime
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 8.1920MHZ LVCM LVTTL
Catalog
Oscillators
DataSheet
SIT8208AC-81-25S-8.192000X PDF
Type Description
Series:SiT8208
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:8.192 MHz
Function:Standby (Power Down)
Output:LVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply:2.5V
Frequency Stability:±20ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):33mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SiT5157AE-FA-33N0-98.304000X
SiT5157AE-FA-33N0-98.304000X
XTAL OSC TCXO 98.3040MHZ LVCMOS
SIT9120AC-1D3-33E155.520000X
SIT9120AC-1D3-33E155.520000X
MEMS OSC XO 155.5200MHZ LVPECL
SiT3373AI-4E2-25NZ614.400000Y
SiT3373AI-4E2-25NZ614.400000Y
XTAL OSC VCXO 614.4000MHZ HCSL
SiT3372AC-4B9-28NU51.200000Y
SiT3372AC-4B9-28NU51.200000Y
XTAL OSC VCXO 51.2000MHZ HCSL
SIT8208AC-81-25S-8.192000X
SIT8208AC-81-25S-8.192000X
SiT3373AI-1B2-28NB622.080000X
SiT3373AI-1B2-28NB622.080000X
XTAL OSC VCXO 622.0800MHZ LVPECL
OD1232-48LSS01A
OD1232-48LSS01A
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE