ASCO2-11.2896MHZ-T3
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
XTAL OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD
Catalog
Oscillators
DataSheet
ASCO2-11.2896MHZ-T3 PDF
Type Description
Series:ASCO
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Base Resonator:Crystal
Type:XO (Standard)
Frequency:11.2896 MHz
Function:Enable/Disable
Output:CMOS
Voltage - Supply:1.8V
Frequency Stability:±50ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):3mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)