SIT2024BA-S2-18E-8.000000E
Description
MEMS OSC XO 8.0000MHZ LVCM LVTTL
DataSheet
SIT2024BA-S2-18E-8.000000E PDF
Type Description
Series:SiT2024B
Type:XO (Standard)
Frequency:8 MHz
Function:Enable/Disable
Output:LVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply:1.8V
Frequency Stability:±25ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.5mA
Ratings:AEC-Q100
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-74A, SOT-753
Size / Dimension:0.114" L x 0.063" W (2.90mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.057" (1.45mm)