CVPD-970X-625
Manufacturer
Crystek Corporation
VIGOR # :
Description
XTAL OSC VCXO 625.0000MHZ LVPECL
Catalog
Oscillators
DataSheet
CVPD-970X-625 PDF
Type Description
Series:CVPD-970
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:Crystal
Type:VCXO
Frequency:625 MHz
Function:Enable/Disable
Output:LVPECL
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±25ppm
Absolute Pull Range (APR):±50ppm
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):80mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:6-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.559" L x 0.360" W (14.20mm x 9.14mm)
Height - Seated (Max):0.209" (5.30mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SiT3372AI-1E3-28NH15.360000T
SiT3372AI-1E3-28NH15.360000T
XTAL OSC VCXO 15.3600MHZ LVPECL
SiT9365AI-1E3-33E155.520000T
SiT9365AI-1E3-33E155.520000T
XTAL OSC XO 155.5200MHZ LVPECL
SiT3372AC-1B3-28NX15.360000X
SiT3372AC-1B3-28NX15.360000X
CVPD-970X-625
CVPD-970X-625
XC9301A232MR-G
XC9301A232MR-G
STEP-UP & STEP-DOWN 180KHZ DCDC
BP72V28RT3U
BP72V28RT3U
BATT PACK 72V SMART SERIES UPS