ECX-H33BN-16.000
Manufacturer
ECS Inc. International
VIGOR # :
Description
XTAL OSC XO 16.0000MHZ HCMOS SMD
Catalog
Oscillators
DataSheet
ECX-H33BN-16.000 PDF
Type Description
Series:ECSpressCON™ ECX-H
Package:Bulk
Part Status:Active
Base Resonator:Crystal
Type:XO (Standard)
Frequency:16 MHz
Function:Enable/Disable
Output:HCMOS
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±50ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):40mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:6-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)