SIT1602BC-21-30E-14.000000D
Manufacturer
SiTime
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 14.0000MHZ H/LV-CMOS
Catalog
Oscillators
DataSheet
SIT1602BC-21-30E-14.000000D PDF
Type Description
Series:SiT1602B
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:14 MHz
Function:Enable/Disable
Output:HCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply:3V
Frequency Stability:±20ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.5mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SiT3373AI-2E2-28NH614.400000X
SiT3373AI-2E2-28NH614.400000X
XTAL OSC VCXO 614.4000MHZ LVDS
SIT1602BI-72-18E-74.176000E
SIT1602BI-72-18E-74.176000E
MEMS OSC XO 74.1760MHZ H/LV-CMOS
SiT3373AI-4E2-25NG540.000000X
SiT3373AI-4E2-25NG540.000000X
XTAL OSC VCXO 540.0000MHZ HCSL
SiT5156AICFD-28N0-40.000000X
SiT5156AICFD-28N0-40.000000X
XTAL OSC TCXO 40.0000MHZ
SIT1602BC-21-30E-14.000000D
SIT1602BC-21-30E-14.000000D
961133-6804-AR
961133-6804-AR
CONN HEADER VERT 33POS 2.54MM