SIT1602BC-22-33E-77.760000D
Manufacturer
SiTime
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 77.7600MHZ H/LV-CMOS
Catalog
Oscillators
DataSheet
SIT1602BC-22-33E-77.760000D PDF
Type Description
Series:SiT1602B
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:77.76 MHz
Function:Enable/Disable
Output:HCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±25ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.5mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ASTMK-4.096KHZ-LQ-DCC-J-T10
ASTMK-4.096KHZ-LQ-DCC-J-T10
MEMS OSC XO 4.0960KHZ LVCMOS SMD
SiT3372AI-1B3-30NZ35.328000T
SiT3372AI-1B3-30NZ35.328000T
XTAL OSC VCXO 35.3280MHZ LVPECL
SiT9365AI-2B2-30N166.666666Y
SiT9365AI-2B2-30N166.666666Y
XTAL OSC XO 166.666666MHZ LVDS
SIT1602BC-22-33E-77.760000D
SIT1602BC-22-33E-77.760000D
SiT3372AI-2E9-25NG148.425750Y
SiT3372AI-2E9-25NG148.425750Y
XTAL OSC VCXO 148.42575MHZ LVDS
LT4HL8-AC24V
LT4HL8-AC24V
RELAY TIME DELAY 999.9HR 5A 250V
GTC06GR-18-4SLC
GTC06GR-18-4SLC
CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE