SIT1618BE-32-33N-12.000000T
Manufacturer
SiTime
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 12.0000MHZ LVCMOS LV
Catalog
Oscillators
DataSheet
SIT1618BE-32-33N-12.000000T PDF
Type Description
Series:SiT1618
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:12 MHz
Function:-
Output:LVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±25ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.7mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
AMPMGEB-24.0000T
AMPMGEB-24.0000T
MEMS OSC XO 24.0000MHZ CMOS SMD
SiT3372AC-2B2-33NY10.000000X
SiT3372AC-2B2-33NY10.000000X
XTAL OSC VCXO 10.0000MHZ LVDS
SiT3372AI-4E2-30NB184.320000T
SiT3372AI-4E2-30NB184.320000T
XTAL OSC VCXO 184.3200MHZ HCSL
RC12KT510K
RC12KT510K
RES 510K OHM 1/2W 10% AXIAL
SIT1618BE-32-33N-12.000000T
SIT1618BE-32-33N-12.000000T
132357
SMA END LAUNCH JACK FOR 0.062 IN
1.5FMCJ51A
1.5FMCJ51A
TVS DIODE 1500W 43.6V UNI SMC