SIT2018AE-S3-33E-16.000000E
Manufacturer
SiTime
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 16.0000MHZ LVCMOS
Catalog
Oscillators
DataSheet
SIT2018AE-S3-33E-16.000000E PDF
Type Description
Series:SiT2018
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:16 MHz
Function:Enable/Disable
Output:LVCMOS
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±50ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.5mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-74A, SOT-753
Size / Dimension:0.114" L x 0.063" W (2.90mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.057" (1.45mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SiT3373AI-2E3-25NX345.600000X
SiT3373AI-2E3-25NX345.600000X
XTAL OSC VCXO 345.6000MHZ LVDS
SiT3373AI-4E2-25NC364.800000Y
SiT3373AI-4E2-25NC364.800000Y
XTAL OSC VCXO 364.8000MHZ HCSL
SiT3372AC-1B9-25NE15.360000T
SiT3372AC-1B9-25NE15.360000T
XTAL OSC VCXO 15.3600MHZ LVPECL