SIT1602BC-73-18S-72.000000D
Description
MEMS OSC XO 72.0000MHZ H/LV-CMOS
DataSheet
SIT1602BC-73-18S-72.000000D PDF
Type:XO (Standard)
Frequency:72 MHz
Function:Standby (Power Down)
Output:HCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply:1.8V
Frequency Stability:±50ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.1mA
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SiT3372AC-1B2-28NG15.360000T
SiT3372AC-1B2-28NG15.360000T
XTAL OSC VCXO 15.3600MHZ LVPECL
SiT3372AI-1B2-33NE61.440000T
SiT3372AI-1B2-33NE61.440000T
XTAL OSC VCXO 61.4400MHZ LVPECL