AMPMEFB-11.2896T3
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD
Catalog
Oscillators
DataSheet
AMPMEFB-11.2896T3 PDF
Type Description
Series:AMPM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:11.2896 MHz
Function:Standby (Power Down)
Output:CMOS
Voltage - Supply:1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability:±25ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):1.3mA (Typ)
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-VDFN
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SiT3372AC-4B3-33NG148.351648X
SiT3372AC-4B3-33NG148.351648X
XTAL OSC VCXO 148.351648MHZ HCSL
SiT9365AC-1B3-33N30.720000X
SiT9365AC-1B3-33N30.720000X
XTAL OSC XO 30.7200MHZ LVPECL
SIT8208AI-81-25E-19.200000T
SIT8208AI-81-25E-19.200000T
MEMS OSC XO 19.2000MHZ LVCMOS LV
AMPMEFB-11.2896T3
AMPMEFB-11.2896T3