SIT1602BC-33-30E-37.500000X
Manufacturer
SiTime
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 37.5000MHZ H/LV-CMOS
Catalog
Oscillators
DataSheet
SIT1602BC-33-30E-37.500000X PDF
Type Description
Series:SiT1602B
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:37.5 MHz
Function:Enable/Disable
Output:HCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply:3V
Frequency Stability:±50ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.5mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SiT3373AC-2B9-33NE614.400000Y
SiT3373AC-2B9-33NE614.400000Y
XTAL OSC VCXO 614.4000MHZ LVDS
SiT3372AC-2B9-25NB10.240000T
SiT3372AC-2B9-25NB10.240000T
XTAL OSC VCXO 10.2400MHZ LVDS
SiT3372AI-1E2-28NB135.000000T
SiT3372AI-1E2-28NB135.000000T
XTAL OSC VCXO 135.0000MHZ LVPECL
SiT5156AE-FK-25E0-50.000000F
SiT5156AE-FK-25E0-50.000000F
XTAL OSC TCXO 50.0000MHZ LVCMOS
SIT1602BC-33-30E-37.500000X
SIT1602BC-33-30E-37.500000X
SIT9120AC-2C1-33S133.300000Y
SIT9120AC-2C1-33S133.300000Y
MEMS OSC XO 133.3000MHZ LVDS SMD
VE-B7Y-MY-F1
VE-B7Y-MY-F1
DC DC CONVERTER 3.3V 33W