SIT1618AA-72-33E-40.000000D
Description
MEMS OSC XO 40.0000MHZ LVCMOS LV
DataSheet
SIT1618AA-72-33E-40.000000D PDF
Type Description
Series:SiT1618
Type:XO (Standard)
Frequency:40 MHz
Function:Enable/Disable
Output:LVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±25ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.7mA
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SiT3372AI-2B3-28NE204.800000T
SiT3372AI-2B3-28NE204.800000T
XTAL OSC VCXO 204.8000MHZ LVDS
SiT3373AC-2B9-33NX364.800000Y
SiT3373AC-2B9-33NX364.800000Y
XTAL OSC VCXO 364.8000MHZ LVDS
SiT3372AI-4B2-30NU163.840000X
SiT3372AI-4B2-30NU163.840000X
XTAL OSC VCXO 163.8400MHZ HCSL
SIT1618AA-72-33E-40.000000D
SIT1618AA-72-33E-40.000000D