520N10DA16M3690
Manufacturer
CTS Corporation
VIGOR # :
Description
XTAL OSC VCTCXO 16.3690MHZ SNWV
Catalog
Oscillators
DataSheet
520N10DA16M3690 PDF
Type Description
Series:520
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Base Resonator:Crystal
Type:VCTCXO
Frequency:16.369 MHz
Function:-
Output:Clipped Sine Wave
Voltage - Supply:2.5V
Frequency Stability:±1ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):2mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)