SIT8918AE-72-33E-50.000000D
Manufacturer
SiTime
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 50.0000MHZ LVCMOS LV
Catalog
Oscillators
DataSheet
SIT8918AE-72-33E-50.000000D PDF
Type Description
Series:SiT8918
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:50 MHz
Function:Enable/Disable
Output:LVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±25ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.5mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)