PPRO30-40.000
Manufacturer
Crystek Corporation
VIGOR # :
Description
XTAL OSC TCXO 40.0000MHZ SNWV
Catalog
Oscillators
DataSheet
PPRO30-40.000 PDF
Type Description
Series:PPRO
Package:Bulk
Part Status:Active
Base Resonator:Crystal
Type:TCXO
Frequency:40 MHz
Function:-
Output:Clipped Sine Wave
Voltage - Supply:3V
Frequency Stability:±2.5ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 75°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):2mA
Ratings:-
Mounting Type:Free Hanging
Package / Case:Module Adapter, SMA M to F
Size / Dimension:0.435" Dia x 1.312" L (11.05mm x 33.34mm)
Height - Seated (Max):-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SiT3372AI-1E2-30NC148.500000T
SiT3372AI-1E2-30NC148.500000T
XTAL OSC VCXO 148.5000MHZ LVPECL
SiT3372AI-2B9-25NX216.000000T
SiT3372AI-2B9-25NX216.000000T
XTAL OSC VCXO 216.0000MHZ LVDS