SG-531P 16.3840MC: ROHS
Manufacturer
Epson
VIGOR # :
Description
XTAL OSC XO 16.3840MHZ CMOS TTL
Catalog
Oscillators
DataSheet
SG-531P 16.3840MC: ROHS PDF
Type Description
Series:SG-531P
Package:Bulk
Part Status:Active
Base Resonator:Crystal
Type:XO (Standard)
Frequency:16.384 MHz
Function:Enable/Disable
Output:CMOS, TTL
Voltage - Supply:5V
Frequency Stability:±100ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):45mA
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP, 4 Leads (Half Size)
Size / Dimension:0.539" L x 0.260" W (13.70mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):0.209" (5.30mm)