SIT1602BI-21-30S-40.000000G
Description
MEMS OSC XO 40.0000MHZ H/LV-CMOS
DataSheet
SIT1602BI-21-30S-40.000000G PDF
Type:XO (Standard)
Frequency:40 MHz
Function:Standby (Power Down)
Output:HCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply:3V
Frequency Stability:±20ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.5mA
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SiT3372AC-2E9-25NC122.880000Y
SiT3372AC-2E9-25NC122.880000Y
XTAL OSC VCXO 122.8800MHZ LVDS
SiT3373AC-2B3-28NC245.760000X
SiT3373AC-2B3-28NC245.760000X
XTAL OSC VCXO 245.7600MHZ LVDS
SIT9120AC-2C1-XXE50.000000X
SIT9120AC-2C1-XXE50.000000X
MEMS OSC XO 50.0000MHZ LVDS SMD
SXO53L3D381-150.000M
SXO53L3D381-150.000M
XTAL OSC XO 150.000MHZ LVDS SMD
SIT1602BI-21-30S-40.000000G
SIT1602BI-21-30S-40.000000G
SiT5156AE-FA-25N0-12.000000Y
SiT5156AE-FA-25N0-12.000000Y
XTAL OSC TCXO 12.0000MHZ LVCMOS
VE-BVR-CX-S
VE-BVR-CX-S
DC DC CONVERTER 7.5V 75W