SIT5356AC-FQ-30VT-60.000000X
Description
MEMS OSC VCTCXO 60.0000MHZ SMD
DataSheet
SIT5356AC-FQ-30VT-60.000000X PDF
Type Description
Series:SiT5356, Elite Platform™
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:VCTCXO
Frequency:60 MHz
Function:Amplitude Control
Output:LVCMOS
Voltage - Supply:3V
Frequency Stability:±100ppb
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):57mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:10-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.042" (1.06mm)