SIT1602BC-72-30N-54.000000E
Manufacturer
SiTime
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 54.0000MHZ H/LV-CMOS
Catalog
Oscillators
DataSheet
SIT1602BC-72-30N-54.000000E PDF
Type Description
Series:SiT1602B
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:54 MHz
Function:-
Output:HCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply:3V
Frequency Stability:±25ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.5mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SiT3372AC-4E2-25NE35.437431X
SiT3372AC-4E2-25NE35.437431X
XTAL OSC VCXO 35.437431MHZ HCSL
SiT3372AI-1B2-33NG153.600000T
SiT3372AI-1B2-33NG153.600000T
XTAL OSC VCXO 153.6000MHZ LVPECL
AMPMAFA-3.6864T3
AMPMAFA-3.6864T3
MEMS OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD
FIXED IND 680UH 350MA 1.4 OHM TH
SIT1602BI-23-18S-40.000000E
SIT1602BI-23-18S-40.000000E
MEMS OSC XO 40.0000MHZ H/LV-CMOS
SIT1602BC-72-30N-54.000000E
SIT1602BC-72-30N-54.000000E