AMPMGDA-2.0480
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 2.0480MHZ CMOS SMD
Catalog
Oscillators
DataSheet
AMPMGDA-2.0480 PDF
Type Description
Series:AMPM
Package:Bulk
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:2.048 MHz
Function:Enable/Disable
Output:CMOS
Voltage - Supply:1.71V ~ 3.63V
Frequency Stability:±25ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):1.3mA (Typ)
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)