SIT1602BI-83-18S-48.000000X
Manufacturer
SiTime
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 48.0000MHZ H/LV-CMOS
Catalog
Oscillators
DataSheet
SIT1602BI-83-18S-48.000000X PDF
Type Description
Series:SiT1602B
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:48 MHz
Function:Standby (Power Down)
Output:HCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply:1.8V
Frequency Stability:±50ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.1mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SiT3372AC-1B9-25NG204.800000X
SiT3372AC-1B9-25NG204.800000X
XTAL OSC VCXO 204.8000MHZ LVPECL
SIT8208AI-23-18S-14.000000Y
SIT8208AI-23-18S-14.000000Y
MEMS OSC XO 14.0000MHZ LVCMOS LV
SiT3373AI-2E9-25NG500.000000T
SiT3373AI-2E9-25NG500.000000T
XTAL OSC VCXO 500.0000MHZ LVDS
MEMS OSC XO 60.0000MHZ LVCMOS LV
SIT1602BI-83-18S-48.000000X
SIT1602BI-83-18S-48.000000X
SiT3373AI-1E3-30NX614.000000T
SiT3373AI-1E3-30NX614.000000T
XTAL OSC VCXO 614.0000MHZ LVPECL
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5.08MM