SIT8918BET83-33E-66.667000T
Manufacturer
SiTime
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 66.6670MHZ LVCMOS LV
Catalog
Oscillators
DataSheet
SIT8918BET83-33E-66.667000T PDF
Type Description
Series:SiT8918B
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:66.667 MHz
Function:Enable/Disable
Output:LVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±50ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.5mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)