SIT1602AI-22-33E-7.372800E
Manufacturer
SiTime
VIGOR # :
Description
MEMS OSC XO 7.3728MHZ LVCMOS SMD
Catalog
Oscillators
DataSheet
SIT1602AI-22-33E-7.372800E PDF
Type Description
Series:SiT1602
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:7.3728 MHz
Function:Enable/Disable
Output:LVCMOS
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±25ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.5mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)