SIT5356AC-FQG33JT-42.000000F
Description
OSC MEMS DCTCXO 42.0000MGZ LVCMO
DataSheet
SIT5356AC-FQG33JT-42.000000F PDF
Type Description
Series:SiT5356, Elite Platform™
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:DCTCXO
Frequency:42 MHz
Function:-
Output:LVCMOS
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±100ppb
Absolute Pull Range (APR):±5.15ppm
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):53mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:10-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):0.042" (1.06mm)