NJ-10M-6870
Manufacturer
Taitien
VIGOR # :
Description
XTAL OSC OCXO 10.0000MHZ SNWV
Catalog
Oscillators
DataSheet
NJ-10M-6870 PDF
Type Description
Series:NJ-10M-6800
Package:Strip
Part Status:Obsolete
Base Resonator:Crystal
Type:OCXO
Frequency:10 MHz
Function:-
Output:Sine Wave
Voltage - Supply:12V
Frequency Stability:±50ppb
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):500mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:6-SMD, No Lead, 5 Leads
Size / Dimension:1.000" L x 0.870" W (25.40mm x 22.10mm)
Height - Seated (Max):0.520" (13.20mm)