501BAA16M0000CAF
Manufacturer
Silicon Labs
VIGOR # :
Description
OSC CMEMS 16.0000MHZ LVCMOS
Catalog
Oscillators
DataSheet
501BAA16M0000CAF PDF
Type Description
Series:Si501
Package:Strip
Part Status:Obsolete
Base Resonator:MEMS
Type:CMEMS®
Frequency:16 MHz
Function:Enable/Disable
Output:LVCMOS
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±50ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):2.5mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)