ASCO-7.3728MHZ-EK-T
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
XTAL OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD
Catalog
Oscillators
DataSheet
ASCO-7.3728MHZ-EK-T PDF
Type Description
Series:ASCO
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Base Resonator:Crystal
Type:XO (Standard)
Frequency:7.3728 MHz
Function:Enable/Disable
Output:CMOS
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±30ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):4.5mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)