DSC1033DC1-016.6250T
Description
MEMS OSC XO 16.6250MHZ CMOS SMD
DataSheet
DSC1033DC1-016.6250T PDF
Type Description
Series:DSC1033, PureSilicon™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Base Resonator:MEMS
Type:XO (Standard)
Frequency:16.625 MHz
Function:Standby (Power Down)
Output:CMOS
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±50ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):10mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)