CCSO-014-1090.000
Description
XTAL OSC SO 1.0900GHZ SNWV TH
Catalog
Oscillators
DataSheet
CCSO-014-1090.000 PDF
Type Description
Series:CCSO
Package:Strip
Part Status:Obsolete
Base Resonator:Crystal
Type:SO (SAW)
Frequency:1.09 GHz
Function:-
Output:Sine Wave
Voltage - Supply:12V
Frequency Stability:±250ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):40mA
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
Size / Dimension:0.820" L x 0.520" W (20.83mm x 13.21mm)
Height - Seated (Max):0.200" (5.08mm)