TG2016SBN 16.3690M-KCGNCM3
Manufacturer
Epson
VIGOR # :
Description
XTAL OSC VCTCXO 16.3690MHZ SNWV
Catalog
Oscillators
DataSheet
TG2016SBN 16.3690M-KCGNCM3 PDF
Type Description
Series:TG2016SBN
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Base Resonator:Crystal
Type:VCTCXO
Frequency:16.369 MHz
Function:-
Output:Sine Wave
Voltage - Supply:2.5V ~ 3.3V
Frequency Stability:±500ppb
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):1.4mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):0.031" (0.80mm)