SG-531PH 36.0000MC:ROHS
Manufacturer
Epson
VIGOR # :
Description
XTAL OSC XO 36.0000MHZ CMOS TH
Catalog
Oscillators
DataSheet
SG-531PH 36.0000MC:ROHS PDF
Type Description
Series:SG-531
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Base Resonator:Crystal
Type:XO (Standard)
Frequency:36 MHz
Function:Enable/Disable
Output:CMOS
Voltage - Supply:5V
Frequency Stability:±100ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):35mA
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP, 4 Leads (Half Size)
Size / Dimension:0.539" L x 0.260" W (13.70mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):0.209" (5.30mm)