SG-710ECK 40.0000MC3
Manufacturer
Epson
VIGOR # :
Description
XTAL OSC XO 40.0000MHZ CMOS SMD
Catalog
Oscillators
DataSheet
SG-710ECK 40.0000MC3 PDF
Type Description
Series:SG-710
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Base Resonator:Crystal
Type:XO (Standard)
Frequency:40 MHz
Function:Standby (Power Down)
Output:CMOS
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±100ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-10°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):15mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.287" L x 0.189" W (7.30mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):0.055" (1.40mm)