588L144X2ITT
Manufacturer
CTS Corporation
VIGOR # :
Description
XTAL OSC TCXO 14.4000MHZ SNWV
Catalog
Oscillators
DataSheet
588L144X2ITT PDF
Type Description
Series:588
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Base Resonator:Crystal
Type:TCXO
Frequency:14.4 MHz
Function:-
Output:Clipped Sine Wave
Voltage - Supply:3.3V
Frequency Stability:±280ppb
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):3.5mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.083" (2.10mm)