CVT25-26.000
Manufacturer
Crystek Corporation
VIGOR # :
Description
XTAL OSC TCXO 26.0000MHZ SNWV
Catalog
Oscillators
DataSheet
CVT25-26.000 PDF
Type Description
Series:CVT25
Package:Strip
Part Status:Active
Base Resonator:Crystal
Type:TCXO
Frequency:26 MHz
Function:Standby (Power Down)
Output:Clipped Sine Wave
Voltage - Supply:3V
Frequency Stability:±2.5ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-30°C ~ 75°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):2mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SMD, No Lead
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)