SG-615PTJ 40.0000MB0: ROHS
Manufacturer
Epson
VIGOR # :
Description
XTAL OSC XO 40.0000MHZ CMOS TTL
Catalog
Oscillators
DataSheet
SG-615PTJ 40.0000MB0: ROHS PDF
Type Description
Series:SG-615PTJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Base Resonator:Crystal
Type:XO (Standard)
Frequency:40 MHz
Function:Enable/Disable
Output:CMOS, TTL
Voltage - Supply:5V
Frequency Stability:±50ppm
Absolute Pull Range (APR):-
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth:-
Current - Supply (Max):45mA
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:4-SOJ, 5.08mm pitch
Size / Dimension:0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
Height - Seated (Max):0.185" (4.70mm)