
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type: | 2, Isolated |
| Power - Output: | - |
| Voltage - Output: | 2.5V, 3.3V |
| Current - Output: | 40A, 10A |
| Voltage - Input: | 36V ~ 72V |
| Regulator Topology: | - |
| Frequency - Switching: | 180kHz |
| Board Type: | Fully Populated |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Utilized IC / Part: | LTC3723-1 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of DC541A is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
BOARD EVALUATION LM2743-19A
BOARD DEMO FOR LTM8026
EVAL BOARD FOR LTM4661
CAP CER 3300PF 50V X7R 0402
CONN RCPT MALE 5POS SOLDER CUP
BOARD EVAL FOR LTC3723EGN
M55342K 100PPM 0505 5.05K 0.1% S