
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Fly-buck™ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Up or Down |
| Outputs and Type: | 1, Isolated |
| Power - Output: | - |
| Voltage - Output: | 4.5V ~ 6V |
| Current - Output: | 200mA |
| Voltage - Input: | 3V ~ 6V |
| Regulator Topology: | Buck, Flyback |
| Frequency - Switching: | 350kHz |
| Board Type: | Fully Populated |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Utilized IC / Part: | TPS55010-009 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of TPS55010EVM-009 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
BOARD DEMO/REF DESIGN LM3103
RPMH3.3-0.5 EVALUATION MODULE
BOARD EVAL FOR NCP1072
RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1%
EVAL MODULE FOR TPS55010-009
BATTERY PACK NIMH 7.2V 4/5 SC
SFERNICE FIXED RESISTORS