
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Main Purpose: | DC/DC Converter |
| Outputs and Type: | 1, Isolated |
| Power - Output: | 2 W |
| Voltage - Output: | 5V |
| Current - Output: | 400mA |
| Voltage - Input: | 18V ~ 36V |
| Regulator Topology: | Flyback |
| Frequency - Switching: | 500kHz |
| Board Type: | Fully Populated |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Utilized IC / Part: | MAX17498B |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of MAXREFDES111A# is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
DEMO BOARD FOR LTC3871HLXE#PBF
EVAL BOARD ADP1606 1.8V REG
EVAL BOARD FOR TLV62569P
RES SMD 76.8K OHM 1% 3/4W 2010
XTAL OSC XO 125.0000MHZ LVDS SMD
EVAL BOARD FOR MAX17498B
RECP ASSY