
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Silent Switcher®2 |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Power - Output: | - |
| Voltage - Output: | 1.2V |
| Current - Output: | 3A |
| Voltage - Input: | 2.25V ~ 5.5V |
| Regulator Topology: | Buck |
| Frequency - Switching: | 2MHz |
| Board Type: | Fully Populated |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Utilized IC / Part: | LTC3307A |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of DC2990A is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
EVAL BOARD FOR TPS563219
BOARD EVAL FOR ISL9444
EVAL MODULE FOR TPS23750 HPA107
CAP CER 30PF 630V NP0 1812
XTAL OSC XO 125.0000MHZ HCMOS
EVAL BOARD LTC3307A DEMO 5V 3A
8D 15C 14#20 1#16 PIN RECP