EVL6566B-65W-QR
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
BOARD EVAL SMPS FOR L6566B
Catalog
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
DataSheet
EVL6566B-65W-QR PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Main Purpose:AC/DC, Primary Side
Outputs and Type:1, Isolated
Power - Output:65 W
Voltage - Output:19V
Current - Output:3.42A
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Regulator Topology:Flyback
Frequency - Switching:165kHz