
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Up or Down |
| Outputs and Type: | 1, Isolated |
| Power - Output: | - |
| Voltage - Output: | 12V |
| Current - Output: | 12A |
| Voltage - Input: | 18V ~ 72V |
| Regulator Topology: | Forward Converter |
| Frequency - Switching: | 240Hz |
| Board Type: | Fully Populated |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Utilized IC / Part: | LT3752, LT8311 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of DC1994A is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK SYNC ADJ QUAD
EVAL BRD FOR MXL7204
EVAL BOARD FOR NCP1380
CAP CER 1210 9.1NF 50V ULTRA STA
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 2220
DEMO BOARD FOR LT3752EFE/LT8311E
RESISTOR POWER ADJ 0.8 OHM 300W