
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Power - Output: | - |
| Voltage - Output: | 3.3V or 5V |
| Current - Output: | 4A |
| Voltage - Input: | 5.5V ~ 25V |
| Regulator Topology: | Buck |
| Frequency - Switching: | 500kHz |
| Board Type: | Fully Populated |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Utilized IC / Part: | LT1374 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of DC188A-A is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
BOARD EVAL FOR LTC3637
EVAL BOARD FOR VIPER38HD
BOARD DEMO FOR LTC3528EDDB
FIXED IND 150UH 1.15A 506 MOHM
CRYSTAL 25.0000MHZ 6PF SMD
BOARD EVAL FOR LT1374CS8
EVALUATION MODULE FOR DAC5686