NCP1406V15GEVB
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
EVAL BOARD FOR NCP1406V15G
Catalog
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
DataSheet
NCP1406V15GEVB PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Main Purpose:DC/DC, Step Up
Outputs and Type:1, Non-Isolated
Power - Output:-
Voltage - Output:15V
Current - Output:50mA
Voltage - Input:1.8V ~ 5V
Regulator Topology:Boost
Frequency - Switching:1MHz