LMZ12001EXTEVAL/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
BOARD EVAL LMZ12001EXT
Catalog
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
DataSheet
LMZ12001EXTEVAL/NOPB PDF
Type Description
Series:SIMPLE SWITCHER®
Package:Box
Part Status:Active
Main Purpose:DC/DC, Step Down
Outputs and Type:1, Non-Isolated
Power - Output:-
Voltage - Output:1.8V
Current - Output:1A
Voltage - Input:4.5V ~ 20V
Regulator Topology:Buck
Frequency - Switching:Up to 1MHz