LM43603PWPEVM
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
EVAL BOARD BUCK REG LM43603
Catalog
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
DataSheet
LM43603PWPEVM PDF
Type Description
Series:SIMPLE SWITCHER®
Package:Box
Part Status:Active
Main Purpose:DC/DC, Step Down
Outputs and Type:1, Non-Isolated
Power - Output:-
Voltage - Output:3.3V
Current - Output:3A
Voltage - Input:3.5V ~ 36V
Regulator Topology:Buck
Frequency - Switching:500kHz