LM2852Y-1.8EVAL
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
BOARD EVAL LM2852Y-1.8
Catalog
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
DataSheet
LM2852Y-1.8EVAL PDF
Type Description
Series:SIMPLE SWITCHER®
Package:Box
Part Status:Active
Main Purpose:DC/DC, Step Down
Outputs and Type:1, Non-Isolated
Power - Output:-
Voltage - Output:1.8V
Current - Output:2A
Voltage - Input:2.85V ~ 5.5V
Regulator Topology:Buck
Frequency - Switching:500kHz