DK-V7-VC709-CES-G
Manufacturer
Xilinx
VIGOR # :
Description
KIT V7 VC709 CONNECT ES
Catalog
Evaluation Boards - Embedded - Complex Logic (FPGA, CPLD)
DataSheet
DK-V7-VC709-CES-G PDF
Type Description
Series:Virtex®-7
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:FPGA
For Use With/Related Products:Virtex®-7
Platform:-
Contents:Board(s), Cable(s), Power Supply
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
HW-AFX-PQ240-110
HW-AFX-PQ240-110
BOARD DEV VIRTEXEE PQ240
TE0729-02-62I63FAS
TE0729-02-62I63FAS
STARTER KIT TE0729-02-62I63F
DK-DEV-5CEA7NESP
DK-DEV-5CEA7NESP
KIT DEVELOPMENT CYCLONE V E
SCREWDRIVER SLOT 0.4X2.5MM 7.09"
SF24
SF24
ISOLATING MOUNTING PAD
7103L1D9V3QE
7103L1D9V3QE
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V